Breaking

New Cabinet of Inzu Ya Masaba

Press release
The new cabinet of Inzu ya Masaba, the Bamasaba Cultural Institution
No:

          MINISTRIES (DOCKET)

                              NAMES

01

Prime Minister

Francis Mashate

02

Dep. Prime Minister in charge Bulambuli

 

Francis Nagimesi

03

Dep. Prime Minister in charge Sironko

Namangala Mwambu

04

Dep. Prime Minister in charge Mbale

Charles Mungoma

05

Dep. Prime Minister in charge Manafwa

Pius Mwalie

06

Dep. Prime Minister in charge Bududa

Sam Muyonga

07

Dep. Prime Minister in charge Bungoma County in Kenya

Julius Khakula

08

Dep. Prime Minister in charge of Trans Nzoia county in Kenya

Mrs. Christine Siti

09

Minister in office of Umukuka

Mathias Nabutele

10

Minister for General Duties

Godfrey Mabonga

11

Minister for Health

Dr. Domonic Waburoko

12

Minister for Finance

Stephen Namonyo

13

Minister for Community & Regional Affairs

Peter Pande

14

Minister of Agriculture

Edward Takhuli

15

Minister for Information & Public Awareness

Agnes Nandutu

16

Minister for Women Affairs

Mrs. Jane Magombe

17

Minister for Culture, Elderly & Pensioners

Dominic Wetangula

18

Minister for Education

Timothy Wangusha

29

Minister for Environment & Disaster Management

Francis Wanyina

20

Minister for Works, Lands and Natural Resources 

Sam Wadua

21

Minister for Trade, Industry & Development

Jamin Kwanusi

22

Minister for Youth Affairs

Paul Wanaye

23

Minister for Gender & Girl Child Nurturing

Miss Elizabeth Nadutu

24

Minister for Foreign Affairs

James Nabitao

25

Minister for Production, Cooperative & Marketing

Andrew Kitongo

26

Minister for Multi-Cultural Affairs

Suleiman Kiwanuka

27

Minister for Inter-religious Affairs

Rtd. Bishop Dan Gimado

28

Attorney General

Alfred Madaba

29

Minister for Security

Canon Bob Nambale

30

Minister of Anthropology

Prof. Wotsuna Khamalwa

      PERMANENT  SECRETARIES

01

Lands & Antiquities

David Wkene

02

Information & Public Awareness

George Situma Manyasi

03

Innovation, Wealth Creation & Investment

Sam Wakinya

04

Education & early Childhood

Mrs. Modesta Watawunyi

05

Research, Heritage & UNESCO

Julius Namisano

06

Culture, Elderly & Pensioners

Siango Wagwabubi

07

Finance & Planning

John Tsapwe

08

Health & Public Hygiene

Dr. Paph Mwambu

09

Agriculture, Food security & Value Addition

Sam Wamburu

10

Tourism

Mrs. Aidah Wetungu

       COMMISSIONERS

01

Of Scholarship & Bursaries

Prof. Elizabeth Kharono

02

Fundraising & Cooperate Relationship

Steven Mukweli

03

Information & Public Awareness

Cornelius Wekunya

04

Peace, Reconciliation and Conflict Resolution

Damascus Situma Munyanda

05

Constitutional Affairs

Justice John W.A Isekooko

06

Global Partnership & Investment

Andrew Mungoma

        SPECIAL ENVOYS

01

Kampala

Dr. Tom Wanyakala

02

Europe

Mrs Naome Lamutanda

03

North America

John Wanda

04

Scandinavian Countries

Mrs Selina Maasa

05

Australia

Stephen Nyukuri

06

Roving

Nakisaali Alozio Mafabi

           ADVISORS

01

Guest

Bureau Chief

Keywords